rak na rybník
Raci-Fórum.kvalitne.cz  
 | Diskuze | Registrace | Odpovědět | Hledat | Statistika |
raci-forum.kvalitne.cz / Nákup raka / rak na rybník
Autor Zpráva
lejca
Člen
# Zasláno: 17.3.2008 20:22 
Odpovědět 


dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde bych sehnala raky na nový rybník?
Lea

filo
Moderátor
# Zasláno: 10.4.2008 22:05 
Odpovědět 


Není dobré pouštět raky na rybník. Může dojít k vyhubení raků v okolí a jen k nepříjemnostem.

Dovolím si zde citovat Evu Kozubíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy: "Akvaristi by opravdu nikdy a za žádných okolností neměli exotické druhy vypouštět do naší přírody! Netýká se to teda jen raků, ale vlastně všech chovaných u nás nepůvodních živočichů, ať už jsou to třeba rybičky, žáby, želvičky nebo cokoli jiného, co do naší přírody nepatří. Invazní organismy už napáchaly ve svých nových domovech tolik škody, že opravdu není třeba přidávat do volné přírody další nepůvodní havěť.
Ale zrovna u raků je tento problém opravdu dost kritický. Když se k nám do laborky dostávají na analýzy mrtvolky raků chcíplých na račí mor, není to zrovna moc povzbuzující co se týká budoucnosti našich původních druhů."

lejca
Člen
# Zasláno: 13.4.2008 07:42 
Odpovědět 


Velmi děkuji za odpověď - jen chci upřesnit, že na rybník nechci akvarijní raky, ale klasické přírodní. Jak jsem ale zjistila, všechny naše druhy jsou vesměs chráněné, takže se k nim dá přijít jen dost obtížně.
Lea

milda
# Zasláno: 23.2.2010 11:16 
Odpovědět 


Mam stejny problem jako lea a k rybníčku mam ještě potok . Vím , že je kamenak chraněnej , ale jsou i jine druhy raka kteří nejsou . Mužete poradit jake a kde by se dali sehnat ?

Díky milda

Anonymní
# Zasláno: 28.2.2010 22:38 
Odpovědět 


rak bahenní by snad nemusel být problém, ale patří do ohrožených druhů:


"Rak je zákonem č. 114/92 Sb. a jeho prováděcí vyhláškou č. 395/92 Sb. zařazen do kategorie ohrožených druhů živočichů.
Stačí povolení místně příslušného orgánu ochrany přírody, tj. většinou referátu životního prostředí. V povolení musí být obsaženy i podmínky manipulace apod. Záchranné chovy se řídí dalšími podmínkami podle vyhlášky 395/1992 Sb." z http://raci.kvalitne.cz/atlas/ces/?page=rak_bahenni

pogyn
Člen
# Zasláno: 2.3.2010 09:29 
Odpovědět 


Oslovte rybářský svaz v místě bydliště. Vím, že po republice existují odchovny našich raků,ale kde to bohužel ne. A jenom doplním, že vypouštět akvarijní raky do volné přírody je už trestný čin.

Klepeto
# Zasláno: 23.5.2010 10:23 
Odpovědět 


Jakoukoliv manipulací s raky ve volné přírodě, ke kterému nemáte povolení a výjimku příslušného úřadu (správa CHKO, kraj, MŽP) překračujete zákon a vystavujete se sankcím. Týká se to všech raků, tedy i nepůvodních. Odchovny jako takové v ČR nejsou, jedinou výjimku tvořil do nedávné doby Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech. Ani Vodňany ale již nedostali povolení k odchovu. Jakékoliv vysazování "nadivoko" do přírody je krajně nezodpovědné a jasně vypovídá o naprosto laickém přístupu dotyčného (v tom lepším případu) nebo o diletantnosti toho nehrubšího charakteru (v tom horším případu). Jednak je zde samozřejmě nebezpečí zavlečení chorob, druhak jakýkoliv zásah podobného charakteru do přírodních populací může mít za následek jejich likvidaci či destrukci genetické unikátnosti dané populace. Každý zodpovědný chovatel by se měl ze všech sil zasazovat o ochranu našich raků a tedy zabránit za každou cenu vypouštění nových (byť i na území ČR původních) jedinců do volnosti. Záchranný program totiž musí splňovat jisté předpoklady - průzkum, vyhodnocení dopadu reintrodukce apod., což samozřejmě spadá do ranku akademických pracovišť a výzkumných ústavů. Ač se to na první pohled nezdá, neuvážené posílení populací může např. pomoci šíření račího moru, které by jinak díky fragmentaci nebylo možné. Proto apeluji na všechny chovatele, co zde debatují - ZA ŽÁDNOU CENU NEVYSAZUJTE RAKY DO VOLNÉ PŘÍRODY!

Novotný
# Zasláno: 7.5.2011 21:16 
Odpovědět 


Takže tady se asi nedozvím kde bych mohl sehnat raka bahenního? Když už bych si sehnal povolení na chov

jardaslatinany
Člen
# Zasláno: 7.5.2011 23:35 
Odpovědět 


Čau Lenčo Novotný. Použij zdravý rozum a všechno bude v pohodě.

Vaše odpověď
Tučně  Kurzíva  Podtržení  Vložit obrázek  Vložit odkaz 

Ochrana proti spamu. Napiste prosim cislici ctyri:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžeš použít uživatelské jméno bez hesla, pokud dané jméno není již registrováno.
Anonymních uživatelů je tu už dost!